top of page
Buscar
  • Foto del escritorBCN DANISMANLIK

16 Ağustos 2022 Yeni Yabancılar Yasası 3. Bölüm

1. Arraigo familiar anne veya babanın çocuklarının İspanyol vatandaşlığı alma dolayısı ile oturum başvuru şeklidir. Yeni çıkan yasaya göre Arraigo Social’a başvuru yapabilmek için ister eşinizle beraber yaşayın isterseniz ayrılmış olun, eğer çocuğunuzun temel ihtiyaçlarınızı karşıladığınızı gösterebiiyorsanız, bu oturum tipine başvuruda bulunabilirsiniz. Onay çıktıktan sonra oturum müsadesi 5 yıllık verilmektedir. Eğer çocuğunuz Avrupa Birliği üye ülkelerinden birinin vatandaşı ise ve eşinizle veya ayrıldığınız eşinizle beraber İspanya’da yaşıyorlarsa, yine Arraigo Familiar oturum tipine başvuruda bulunabiliyorsunuz. Yeni çıkan yasaya göre evlilik dışı bir çocuğunuz varsa ve eşinizle Pareja de Hecho yapmış iseniz, bu oturum tipine başvuruda bulunabiliyorsunuz.


2. Arraiga para la formacion, yeni bir arraigo türü geldi. Bu oturum tipine başvura bulunmak için başvuruda bulunacak kişi en az 2 yıldır İspanya’da yaşıyor olması ve bulunduğu bölgedeki çalışma ve sosyal bakanlık ofislerince düzenlenen personel ihtiyacı bulunan sektörler üzerine düzenlenen kurslara katılmış olmaları veya katılacağına dair bir belge imzalaması gerekiyor. Bu kurslar; çalışmak istediği kurum yada kuruluş için gerekli olan kurslar. Oturuma başvurduktan sonra 3 ay içerisinde kayıt yaptırıp bu kurslara başvurmanız gerekiyor. Başvurmadığınız durumda oturum kartınız iptal oluyor. Bu oturum tipi öncelikli olarak 1 yıllık veriliyor. Bu bir yıl içerisinde kayıt olunacak kursu tamamlamanız gerekiyor. Kursu tamamlayıp işe başlamak için iş kontratı yaptırdığınız zaman yeni çalışma müsadesi 2 yıllık veriliyor.


3. Avrupa Birliği dışından personel getirtme. Bu yasa genelde tarım alanında çalışmak için çıkartıldı ve bu alanda işçiye ihtiyaç duyan şirketlerin yabancılar dairesine başvururak işçi getirtmek istediklerini belkirtmesi durumunda 4 yıllık bir oturum ve çalışma müsadesi verilmektedir.


4. Yüksek lisans için İspanya’ya gelmiş öğrenciler eğitimlerini bitirdikten sonra çalışma teklifi ile oturum kartlarını çalışma müsadesine dönüştürebilecekler. Bu durumda süre belirtilmemiş. Yani eskiden 3 yıl beklemek gerekirken şu an için süre belirtmeksizin yani kaç yıl okuması gerektiği belirtilmemiş ama bu yüksek lisans programı bir yılda olsa, 2 yılda yani 3 yıldan az, oturum kartının süresi bitmeden iş teklifi sayesinde oturum kartını çalışma müsadesine dönüştürebilecek.

28 visualizaciones0 comentarios

Comments


bottom of page